Budowa magazynu, na co zwrócić uwagę?

przez | 5 lipca, 2018

Hale magazynowe i magazyny przemysłowe to wielofunkcyjne budynki, które są wykorzystywane praktycznie w każdej gałęzi przemysłu.

Na co trzeba zwrócić uwagę przy budowaniu hali?

Jest to inwestycja na lata, dlatego warto by odpowiednio wybrać firmę realizującą całą inwestycję, która wykona projekt oraz całość budynku. Pracownie działające już kilka lat mogą zagwarantować terminowość i sprawność kompleksowej obsługi. Hala, jaką chcemy wybudować, jest inwestycją długoterminową, dlatego o możliwościach jej wykorzystania w przyszłości należy pomyśleć już przy sporządzaniu projektu. Przy projekcie należy zwrócić uwagę na elementy wpływające na koszty, komfort i użyteczność budowli.

Może dotacja?

Hale magazynoweBudowa hali nie kosztuje 100 zł. To konkretna inwestycja, dlatego bardzo dużym ułatwieniem dla przedsiębiorców jest możliwość skorzystania z dotacji unijnych. Tutaj należałoby się zgłosić do właściwej jednostki w województwie, która przyjmuje wnioski na wsparcie finansowe przedsiębiorców. Aby skorzystać z subwencji, należy przedstawić biznesplan, który dodatkowo pozwoli nam prześledzić możliwości sposobu wykorzystywania danego budynku, jego rentowności oraz perspektyw rozwoju.

Istotne rozmiary hali

Rozmiar to podstawa. Wiadomo, iż planując budowę, bierzemy pod uwagę aktualne warunki i potrzeby, jednak należy pamiętać, by też myśleć przyszłościowo. Zakładając równomierny rozwój przedsiębiorstwa w przyszłości, należy zagwarantować w budynku miejsce na nowe urządzenia oraz maszyny. Zapewne podniesie to bieżące koszty inwestycji, ale przyszłości zagwarantuje odpowiednie warunki do produkcji oraz przechowywania.

Ważne przepisy

Hale, magazyny mają ogromne zastosowanie.

Przy etapie projektowania należy uzyskać informacje np.: związane z wymogami ochrony środowiska, czy też przepisami, jakie obowiązują dla danej branży. Wcześniej też trzeba wystąpić o uzyskanie pozwolenia na zabudowę, czy też przeprowadzić niezbędne badanie gruntu.

Po uzyskaniu wszelkiej, niezbędnej dokumentacji, postawienie hali trwa stosunkowo krótko, a inwestycje przebiegają według harmonogramu.

Niestety dość często zdarzają się opóźnienia w budowie, właśnie ze względu na nieodpowiednio wypełnione dokumenty, bądź wybrakowane, bez których niestety, ale legalne prowadzenie budowy hali nie jest możliwe.

Cel użytkowania i wykorzystanie

Hale produkcyjne wymagają dobranie odpowiedniego podłoża i rodzaju fundamentów, na których będą stać maszyny, np. hala drukarska, gdzie będą stać maszyny drukujące, musi być równo wyważona i mieć solidne podłoże. Są firmy np. takie jak Amwin, które oprócz samej budowy oferują również konsulting w kwestii gruntów i innych wymaganych warunków.  

Co z oknami? Czy warto o nich pomyśleć?

Zdecydowanie tak, jednak rodzaj okien oraz sposób, w jaki będą doświetlać halę, jest zagadnieniem, które trzeba dokładnie przeanalizować.

Okna dachowe, są wygodne i zapewniają bardzo dobre światło. Latem niestety mogą powodować zbyt silne nagrzewanie się wnętrza budynku, co może to skutkować trudnymi warunki pracy dla osób zatrudnionych, ale również może mieć negatywny wpływ na jakość produkcji, czy znajdujące się w budynku maszyny.

Planując budowę hali, czy magazynu należy wziąć pod uwagę wiele czynników, najważniejsze z nich:

-Obecne warunki i potrzeby przedsiębiorstwa.

-Możliwości wykorzystania hali w przyszłości.

-Dokumentację, miejsce postawienia budynku i jego całościowy projekt.

Warto zwrócić się do specjalistów, którzy zaproponują najlepsze rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.